2012. december 7., péntek

Kommunikáció-evolúció


14 éves voltam, amikor 12 év várakozás után, lakótelepi lakásunkba, végre bevezették a tárcsázós piros telefont. Annyira béna voltam a „modern“ eszközhöz, hogy a húgomat kellett megkérnem (nem mertem beszélni), hogy kiderítse a Műjégpálya nyitvatartását. 

1991-ben kedvenc jóságos nagyanyám – Mimaki - köszönés nélkül költözött a mennyországba. 1994-ben egy flipes“, antennás Motorola mobiltelefonnal a kezemben menőztem. És ez a kis izé, alapjaiban változtatta meg a világot. 1997-re már nélkülözhetetlen munkaeszközöm lett. Nem sokkal utána már interneteztem – ablak a világra. Hamarosan már emailcímem volt. Persze, ennél előbb kezdődött az online-világ. De a halandó közép-kelet-európai embernek, kb. ez volt az online-időszámítás kezdete.

Azóta sok víz lefolyt a Dunán és számtalanszor jut eszembe Mimaki. Ha látná! És ha látná, fel tudná-e fogni egyáltalán?! …Ha látná, hogy bringázás közben egy headsettel a fejemen rendezvényt szervezek, hogy a tengeren túlról, Ingriddel együtt borozunk-vacsorázunk-Skype-video-csetelünk

Elmesélem neki, hogy rákattantam az Ashtanga jógára. Gyorsan küldök neki egy Youtube linket, hogy miről is beszélek. Majd a Google maps-szel, jógastúdiót keresek neki, úgy, hogy még azt is megomondom, pontosan mikor, melyik órára, hová menjen, kit keressen – 3 sarokra a házuktól. Ok, kell egy jógamatrac is: beírom a Google-be, hogy „best yoga mat“, elolvasunk egy-két blogbejegyzést, hogy ki mit ajánl, majd az E-bay-n a legjobbat és legolcsóbbat  megrendeljük, free delivery. Ajtó a világra. Ha ezt Mimaki, az én hajlott hátú, bázakerettyei, fejkendős mamikám látná!

Közben az iPhone-ommal csinálok egy képet a kajámról, ami már messze nemcsak telefon…persze Instagrammal és postolom a facebookra. Lájkolják egyből vagy húszan. Jó éhesek lehetnek! Julian  Új-Zélandról postolja legújabb festményét. Nézem, kik hova csekkolnak be, hova mennek bulizni. Közben a wi-fin keresztül szól a Négy évszak. Ha ezt Mimaki látná! Ha ezt Vivaldi látná!

Amíg dumálunk, átfutom az Indexet. Megosztok néhány friss dolgot, véleményt a fácsén. Gyorsan kommentelek egy cikket. 1986-ban a Peresztrojka idején arra vágytam, bár csak megállítanának az utcán a TV-től és megkérdeznék, hogy mi a véleményem Gorbacsovról és a Glasznosztyról. Most megtehetem. Interaktív kommunikáció, végre! Ez egy másik világ, egy másik dimenzió. Online kommunikáció. Ó igen, én mindig idetartoztam, kezdetektől. Kapizsgálom ezt  a nyelvet, bizonyos területen elég jó a szókincsem, de van még mit tanulni… sőt, muszáj folyamatosan, nincs megállás. Vannak akik, nagyon profin nyomják, csak ámulok-bámulok…pl. a Kürt NET-WORKS előadói.


De ott a másik oldal:  van olyan, akinek nincs emailcíme, postán adja fel a csekkjeit, nem ismeri a facebookot, az online-bankolást és a weboldalt beboldalnak mondja. És most nem a Mimaki korúakra gondolok. Fiatal felnőttekre. Az új kor új analfabétái…Van olyan kifejezés már, hogy digitális analfabéta? Van. Vajon mi lesz velük? Képesek lesznek-e felzárkózni? Hogy fogják ügyeiket intézni 5 év múlva?
Csak az marad életben, aki változik a változással…fejlődik.
 Tetszik, nem tetszik: ez is a túlélés része.
Fénysebességgel változnak, fejlődnek az eszközök, a kommunikációs csatornák és a trendek. Vannak tendenciák, lehet manipulálni, de történhetnek meglepetések és csúszhatnak hibák a számításba... Vajon milyen eszközöket használunk majd 5 év múlva?

Hoppá, kicsit előre szaladtam. Azt senki nem tudja, hogy milyen formában, de  elképzelhető, hogy idén eljön a világvége. A maják megjósólták. Én csak egy módon tudnám elképzelni: az internet „zsinórját“ valaki kihúzza a konnektorból.

2012. november 28., szerda

Hogyan írjunk blogot?

Talán többek számára a csoportból ez már nem kérdés, hiszen túl vannak életük első blogbejegyzésén.   Néhány héttel ezelőtt, amikor lelkesen jelentkeztem a blogíró csoportba, azt gondoltam, mi sem könnyebb, mint csapatban nekiállni a feladatnak. Aztán kiderült, hát ez nem egészen így van. Rögtön szembe találtam magam az első akadállyal: hogyan lépjek be az oldalra? (Ha most mosolyogsz, megértem. Én is tudok nevetni néha magamon…) Na, és miről írjak? Ismerem-e annyira a csoportot, hogy tudjam, mi az, ami érdeklődésre tarthat számot? Kell-e ismernem egyáltalán? Vagy egyszerűen csak elég egy jó téma?
A blogolás mára már tinédzserkorba lépett, százmilliós tábora van világszerte. Némelyeknek egyfajta hobbi, a gondolatok „kiszórása” az univerzumba. Másoknak alternatív online marketing technika, s mint ilyen, a „potenciális” megszólításának intimebb formája. Bármiként tekintek is rá, tudok-e újat mondani a „hogyan írjuk” gondolatkörben?
A világ legolvasottabb bloggerei 7számjegyet elérő találattal büszkélkedhetnek. Hogyan érték ezt el? A téma triviálisan egyszerű, feltéve, hogy valaki szeretne ilyen magasságokba emelkedni: a munka, mindennapi élet problémái, kérdésköre. Valamely világnyelven.
A sikerhez hozzátartozik: a leírt gondolatokkal azonosulni lehet, mint a Dove hölgyekkel. Gondolat és tett, szavak és érzések összhangja. Bármi, ami így vagy úgy, de megérint. Nem kell tökéletesnek lenni. Hát ez jó, hiszen akkor nem kell a tutit csokorba gyűjtenem. Elég csak törekedni a jóra.
Nemcsak leglátogatottabb, de legjobb kategória is létezik tehát a blogoszférában.  Ez a blogolás egy másik aspektusa.
2012-ben a Best of Blogs, azaz a világ egyik legjobb blogja kitüntető elismerést egy iráni újságíró (Arash Sigarchit) zsebelte be az emberi jogok helyzetével foglalkozó írásaival.
Bárhonnan közelítjük is a témát, nem kerülhető meg az unalomig ismételgetett mondat: Content is King.
Hogy holnap mi lesz trendi? Blogolni vagy nem blogolni? Valószínűleg nem ez a kérdés.
Biztosan mondható, iszonyat sebességgel folytatódik majd az online és offline integráció, milliók csimpaszkodnak rá a különböző online platformokra, ezért az üzenő felületeken elhelyezett tartalmaknak ehetőnek, emészthetőnek kell lenni. A szemét senkinek sem kell. Releváns „üzenetek” kellenek, amire érdemes odafigyelni.
A hangsúly tehát a tartalmon és annak tálalásán, a hogyan-on van.
Véleményem szerint.


 

2012. június 8., péntek

Az ügynökségektől az IT-ig, hogy dolgozzunk együtt hatékonyabban…

Június első péntekjét Koralewsky Márk előadása nyitotta, amiben megpróbálta átadni nekünk azt, hogy mit is csinál egy ügynökség, az alcím is biztató volt hetvenen hetven félét. Végigkövethettünk egy teljes munkafolyamatot a brief beérkezésétől a végső visszacsatolásokig. Utána minden egyes ügynökségi pozícióról lerántotta a leplet, megtudhattuk, az account szerepét, hogy lássuk, az ügyfél kapcsolattartás mellett többek között a teljes belső projekt koordinálása, az elemzések, adminisztráció és még rengeteg minden az Ő kezében van. Jött a karmester a stratégiai tervező, aki például az ügyfelektől (azaz tőlünk) beérkező használhatatlan briefekből ír egy jó kreatív briefet, hisz nagyon sok múlhat azon, hogy a brief ne tartalmazzon önmagában máris ellentmondásokat (kamasz célcsoportnak ne a mi nyelvezetünkön akarjuk a kampány üzenetét meghatározni, mert lehet nem fogják rá felkapni a fejüket). Kiábrándítva minket elmondta,hogy a kreatív szövegíró sajnos nem egész nap füves cigiket sodorva elmélkedik az ötleteken, hanem értelmezve a briefet ha kell visszakérdez, kutató munkába vetve magát képbe kerül, ismerve nyelvünk helyeségének szabályzatát őrizve és védve azt szöveget ír. Ezek után a grafikusnak már "csak" rá kell hangolódnia a kampányra és megalkotni az első skicceket és  moodboardokat, hogy az ügyfél megérezhesse a feelingjét a leendő kampánytervnek és csak ha az ráharap valamelyikre akkor jönnek a draftok és csak ezután jöhet a finomhangolás és a vizuális véglegesítés.
Ha eddig azt gondoltuk volna, hogy a médiatervezés sima ügy most már bele láthattunk, hogy mennyi paramétert kell figyelembe venni természetesen a kiinduló pontot itt is a brief jelenti.
Megnézhettük, hogy Márk szerint milyen mix a "jó" kampányé. És persze ha kész az első médiaterv a mi (azaz az ügyfél) kéréseinek megfelelően kidolgozzák a "B" verziót :) Mint egy jó tőzsdei bróker igyekeznek nekünk a lehető legolcsóbban venni (és reméljük találunk olyat aki nem drágán akarja eladni).
És jött a gugli világa, sem seo, ppc hirdetések és persze megnéztük, hogy mit is analizálnak a weben és ezen adatok birtokában már üveggömbre vagy jóskártyára sincs szükségük, az elemzésekre támaszkodva mondják meg a tutit.
Elérkeztünk a social media managerig, de ahhoz, hogy megtudjuk, hogy azon kívül, hogy egész nap az FB-n lóg mit is csinál először újra definiálta nekünk a social mediat, ami meglepő módon valakinek munka is! amellett, hogy:
- Hoppe
- modernkori szájreklám
- ahol a barátaink vannak
- hírek rólunk, tőlünk
- hírek másoktól/ról
- szórakozás (nekünk)
Mint egy jó dj mixeli össze a szövegírástól az ütemezésig, az app tesztelésen át a teljes megvalósításig. Elérkeztünk ahhoz, amihez Márk szerint mindenki ért (miért van olyan területe a marketingnek amihez nem?) ez a webdesign és kiábrándított minket, hogy ez inkább iparos munka mint Van Goghi művészet, sok sok fúrással faragással. Sokan tán még a következő szót se ismertük, de Márk előre látóan készület és elmagyarázta nekünk ki is az UX designer? Aki formát és funkciót adva a gondolatoknak felhasználó központúan találja meg a megoldást.
Nagyon hasznos gyakorlati tanácsok következtek, vakmerőségre, újításra és tesztelgetésre
biztatva minket javasolta, hogy beszélgessünk minél többet az ügynökségekkel és várjuk el tőlük, hogy ha több ügynökségünk van akkor kezdjenek el együtt működni, hogy minket a lehető legjobban szolgáljanak ki - közösen. Kaptunk még néhány szempontot az ügynökség választáshoz is.

Kovach Anton a business vs IT prezentációjával, bemutatta nekünk, hogy aki esetleg eddig azt hitte volna, hogy az IT-val nehéz együtt dolgozni, az egyszerűen csak nem tud másképp gondolkozni és meglátni a másik nézőpontot. Nagyon hasznos és elgondolkodtató, hogy milyennek is gondoljuk a jó IT-s-t (itt igazán bemutathatta volna egy IT-s szemszögéből milyen a jó marketinges? ezt pótlólag is szívesen látnám, szívesen fejlődnék ebbe az irányba is : -) 
Anton cégeinek hosszú távon lojális ügyfeleinek listája is megmutatta nekünk, hogy a mai előadó is megérdemelten került a Kürt Networks szakértő előadó gárdájába. Megismerhettük az ABC (D) módszert ami segíthet nekünk abban, hogy kollegáink mikor mondanának fel a nehézségek miatt. Többször is rá kellett kérdeznie a legkülönbözőbb tárgyak definiálásának szempontjaira, mire jött a megfelelő kérdés, hogy „de milyen szempontból?” hisz nézhetjük valaminek a formáját, színét, más az árát nézné vagy a működés módját, de mindegy, hogy milyen szempontrendszer szerint definiálunk valamit. Az egyik legegyszerűbb példán levezetve, hogy az alma a szép piros gyümölcstől, az eredendő bűnön keresztül, az Apple termékeket de akkár Anton gyönyörű kislányát is jelentheti, szóval elég nehéz ezt az egyszerű szót meghatároznunk, alma alma, de milyen? Ráadásul minden szempont egyszerre igaz…
Változás és agilitás…. Ez az amire Anton szerint szükségünk van.
Mennyire más, amit a business oldal igényelne, és amit az IT megvalósítana? Csak az utolsó „ellentétpár” is sokatmondó: Hívjon, ha kérdése van… szemben a kérdezze meg van-e kérdésemmel… Árnyalatnyinak tűnő különbség és mégis totál félreértésekhez vezethet. A jó kapcsolat titkát is megtudhattuk J

Azt gondolom, hogy ennek a prezentációnak a lényegét nem csak az IT-vel hanem bármilyen kollegával de akár a saját párkapcsolatunkban is alkalmazhatjuk, mert nem mindegy ki milyen szemszögből nézi a dolgokat és minden kapcsolatban segít, ha a másik szemszögéből is megnézzük azt az almát….

2012. június 5., kedd

De szabadíts meg a gonosztól

Vajon hány troll kell ahhoz, hogy becsavarjon egy villanykörtét?

Tizenkettő.

Az egyik Orbánhoz hasonlítja, a másik szerint a körte inkább Gyurcsányra hasonlít, a harmadik szóba hozza Chuck Norrist, a negyedik rámutat az első három nyelvtani hibáira, az ötödik lerajzolja a folyamatot windows-os és apple-ös tervezésben, erre ráugrik még három és kommentháborút indít, a kilencedik értelmes dolgokat ír be - sajnos nem magyarul, amire a tizedik csupa nagybetűs kommentekkel reagál, amit a tizenegyedik (Justin Bieber avatarral és nick-kel) rossz néven vesz, majd a tizenkettedik - csak hogy a többieket lealázza, mintegy mellékesen - unottan becsavarja a körtét.

S vajon a NET-WORKS képzés hány hallgatója ragadja meg az alkalmat arra, hogy - amikor erre alkalom kínálkozik - azonnal saját etikai szintje és morális obligója alá ereszkedve, örömmel trollkodjon szét egy Facebookos beszélgetést?



 Az összes :) .. és ebben nincs is semmi különleges.

Szeszlér Vera vezetésével múlt pénteken a NET-WORKS csoport két olyan gyakorlatban vett részt, ahol egy fiktív közösségi kommunikációs krízishelyzet felvázolása után - három részre válva - trollok, angyalok és céges kommunikátorok feszültek egymásnak. A csoport Facebook oldalán levezényelt gyakorlatok húsz-húsz perc leforgása alatt 105 és 114 kommentet generáltak, azaz kb. 12 másodpercenként született új hozzászólás. Beszállt kívülről az előző évfolyam is - a trollok megállíthatatlanul szedték alkotóelemeire a helyzetet, az angyalok a maguk ártatlanságában próbálták védeni a céges főszereplőket .. akik pedig egyre feszültebben szerettek volna felülkerekedni a kommunikációs nyeregben. Sajnos sikertelenül - az övék volt a leghálátlanabb szerep, de cserébe megtapasztalhatták kicsiben, milyen az, amikor a közösségi kommunikációs Maelström  örvénye beszippantja a jó szándékúak hajóját.

A céges kommunikátori kilátástalanság mellett leszűrt tapasztalatként elhangzott a "trollkodni jó!" meglátás is. A csoport tagjai felszabadító hatásúként élték meg azt, amikor olyan alacsony szintű, szemellenzős beszólásokat ereszthettek meg, amikre amúgy nem pazarolnák a morális öblítőjüket .. (c) by Rejtő Jenő. Egy-két finomkodó kezdeti kérdés után (pl. "ugye letöröljük majd ezeket a hozzászólásokat?") belelendült mindenki és osztotta keményen a verbális-digitális pofonokat. Mert pofozkodni jó, pláne egy péntek délutánon, megértő és támogató közegben, ahol kicsit kinyújtózkodtunk, kicsit felfrissültünk, kicsit bekeményítettünk - és adtunk egymásnak a Facebookon.

Moral of the story? Bárkiből lehet troll. Bárkiből lehet aggódó céges kommunikátor. Bárki válhat angyallá a maga mit sem sejtő ártatlanságában. Helyzetfüggő nézőpontok ezek, amiket kikövetel magának minden induló közösségi kommunikációs krízis dinamikája, örvényszerű erőkkel szorítva a szereplőket székeikbe. Hullámvasút-pálya ez, amin a pályaőr teljesít legjobban, aki tizenkét kör után csendben hazamegy ebédelni vasárnap.

Tessék hát gyakorolni. 

Végvári Imre írása

Bónusznak pedig egy kedvcsináló cikk és egy videó: 
valamint


2012. június 3., vasárnap

Közösségi mozizás egy teljes napon át

Örültem, hogy el tudok menni a SuperSocial konferenciára annak ellenére, hogy pont egy napra esett a negyedéves tőzsdei videóink forgatásának napjával. Kicsit izgultam emiatt, és diszkréten a leghátsó sorba vonultam felkészülve, az esetleges sms-ek és e-mail kérdések megválaszolására.

Már az első percekben látszódott, hogy a konferencia alap koncepciója nagyon jó, de a kis magyar valóság aztán lehúzta ezt. Jópofa ötlet, hogy az egész konferenciát a QATAR főszponzor kedvéhez igazítva mint egy repülőút éljük át, de sajnos a légikisasszony hangját nem lehetett hallani, ami kisebb veszteség volt ahhoz képest, hogy a mozivásznon a felbontás miatt az oldalt futó tweetek, de a prezentációk is csak bogarászva, esetlegesen voltak olvashatóak. Az előadók nagyon vegyesek voltak. A született előadó zsenitől egészen a „de jó, hogy a moziban sötét van, nem látszik, ha szunyókálsz” típusú előadásig volt minden. Akit esetleg érdekel, a konferenciáról elolvashatja a tweeteket  vagy Berényi Konrád  postját.

Rögtön a felszállásnál Radisics Milán futtában megemlítette az új alkalmazásukat a SocialShopot amit az első közösségi webshopként definiáltak. Utána Kruzslicz Dávid mutatta be az I love rajongói oldalakat, hogy az alapötletet az I love Madrid oldalt látva csinálta meg és utána bővítették az oldal csoportot és megtudhattuk, hogy Magyarországnál is jobban szeretünk aludni, a legtöbb rajongót az I love alvás oldal gyűjtötte. Ezen az oldalon flashmobot is szerveztek, amire bár sehol máshol nem hirdették meg, több ezren eljöttek és a Mamutban délután kettőkor lefeküdtek aludni! :) Az Facebook oldalak után létrejött a Szeretlek Magyarország weboldala is. Ezekre az oldalakra a fotósok is örömmel teszik fel a képeiket, hiszen ilyen sok vissza jelzést sehol máshol nem kapnak, mint ezeken a felületeken. A következő előadás a tweetek szerint többekben kérdéses volt, inkább termék bemutató előadást hallhattunk az Agárdi pálinkáról , bár volt pár slide a közel 60 000-es Facebook oldalukról is. Ha megkaptuk volna a preziket, szívesen belinkelném ide az esettanulmányokat, ígérem ha hozzájutunk, utólag is igyekszem ezt pótolni. :) (A szerkesztés ideje alatt megérkezett a válasz: a felvett videók nyilvánosak lesznek, meglehet majd nézni őket.)

No, eddig azért azt éreztem, hogy lehet mégis csak be kéne mennem arra a délutáni forgatásra…

De elkezdett szépen felfelé ívelni az előadások íve szerencsére. :) Lévai Richárd  az RG studiótól több szektorból is hozott esett tanulmányokat, bemutatva egy regionális bank civil karácsonyi kampányát bár ahogy a posthoz keresem a linkeket felmerül bennem egy szakmai kérdés, szerencsés-e, ha egy kampányom külön FB oldalát többen like-olják, mint a Bank oldalát? A rajongókat gyúró Shop Builder alatt kicsit irigykedtem is, hogy mennyivel könnyebb termék marketinget csinálni, mint szolgáltatóként Facebook jelenlétet biztosítani. :) Összességében azt gondolom, hogy a jobb előadókat mi már hallhattuk az akadémián és ez jó. :) Köszönjük Imi!

Vöröss Leventét mindannyian ismerjük péntekről - péntekre összefutva vele, de az epres kancsók sikerével megint megmosolyogtatott és a tuti receptet is megismételte, amiben cica, kutyus vagy kisgyerek van ott tuti a siker!

A következő előadó helyében nem szerettem volna lenni, Badics Eszter a különböző X és Mega produkciók Telenoros szponzoraként adott elő arról, hogy különböző exkluzív tartalmakkal a műsorokból, illetve nyereményjátékokkal milyen sikereket értek el. Ami hálás téma lehetne ha…Siska Mátyás szavaival élve nem egy közléskényszeres hordával állna épp szemben. 

Ha a Hipernet, mint főszponzor hiperül működött volna a teremben, akkor lehet, hogy Eszter kérésére tényleg meg lett volna az a sokezredikhez hiányzó hatvan like, de ahogy az egyik tweetelő is írta így lehet inkább mínuszba mentek aznap…

Eddigi életem legzseniálisabb előadása Meichl Mátyásé volt az adobe-től az az igazi született előadó zseni, aki bármiről tud szórakoztatóan, jó humorral előadni szerintem. Megpróbálta még azt is humorral áthidalni, hogy a prezijéből szinte semmi nem látszott, pedig egy social suite szoftvercsomag bemutatásánál lehet nem hátrány ha látjuk milyen adatokat is nyerhetünk ki általa és ez mennyivel több mint amit az ingyenes statokból láthatunk.  A legfontosabb szerinte, hogy a tracking kódokat mindenhová építsük ám be :)

A következő előadás bennem, mint virsli rajongó azt a kérdést vetette fel, vajon a gyártó miért hiszi azt, hogy minket fogyasztókat érdekel, vagy megzavar, ha ők új csomagolást használnak? Vajon érdemes volt a Füstli virsli átcsomagolásáról kampányt indítani, majd erről eset tanulmányi prezentációt tartani? Ez este fél kilenckor mégis értelmet nyert, amikor a sarki szatócsnál kértem egy zacsi Füstlit ránéztem és megállapítottam, hogy jééééé, tényleg új a csomagolása, eddig észre se vettem. :)

Siska Matyi már tweetben is megállapította, hogy ebéd előtt, körülbelül egy órás csúszással előadni, no szép kis kihívás az élettől, de Ő lazán vette ezt az akadályt és számomra aki, 6 napja és hosszabban taglalva is hallhattam a Nescafé vs. 9gag sztorit is izgalmasan mesélte el, annak a pár napnak a történetét amely alatt a Nescafé marketingesei valószínűleg éveket öregedtek.

Pollner, azaz Pécsi Ferenc előadását nagyon vártam, de sajnos a technikának hála nem túl sokat hallhattam belőle… 

Pető Mátyás a Social Times fejlesztőjeként tűzkeresztségen esett át és élete első prezentációjában mesélt nekünk az OpenGraph appok fejlesztéséről. A SocialShop appot mutatta meg nekünk jobban.

Szabó Ákos a Think Digital-től arra a kérdésre kereste a választ előadásában, hogy mennyit érdemes költenünk cégként a Facebook-on, amire (előre várt sejtésem beigazolására) végül is nem adott egyértelmű választ. Rámutatott, a magyar Facebook oldalak legtöbbje még mindig csupán brand építésre, szóbeszéd marketingre használja a Facebook-ot, de vásárlási döntés meghozatalára, vásárlásra, újra vásárlásra nem. Szabályként azt állította fel, hogy ha egy cég ügyfeleinek 10%-a rajongója is a Facebook-on, akkor az már egy jó aránynak számít, és ha ezeknek a rajongóknak a 10%-a elkötelezett rajongó, akkor szintén elégedettek lehetünk. Hozzá tette, ezt az arányt nem könnyű elérni.

Utolsóként Wolf Gábor a Marketing Commandotól a saját márka építéséről tartott előadást, amit a már fáradt és a csúszás miatt nehezen koncentráló közönség kissé nehezen bírt végig ülni.

A nap zárásaként átadtak a GoldenLike díjakat, amely előtt Radisics Milán elmondta, sajnos sokakat ki kellett zárni a versenyből, mert megsértették a Facebook egyes szabályait.

Hasznos nap volt, gondolatébresztő. Bár a konferencia alcímeként feltüntetett „Mindenki Facebookozik, de hol a pénz?” kérdésre csak félig-meddig kaptunk, vagy lehet választ adni…

A SuperSocialnek pedig drukkolok, hogy harmadik alkalommal még színvonalasabb és szakmaibb rendezéssel és tartalommal kerüljön majd megrendezésre, én ott leszek, hogy megnézzem és Ti? :)

2012. június 2., szombat

Nescafé vs. 9GAG - avagy egy közösségi kampányból bármi lehet

Biás Csongor írása

“Egy kávézásból bármi lehet”, hirdette a Nescafé tavaly év végén futott promóciója. A kampányból kibontakozó ügy tükrében a szlogen rendkívül találó, történt ugyanis, hogy a Facebook-on szervezett nyereményjáték nem várt fordulatot vett, és abból egy nemzetközi visszhangot kapó krízis eszkalálódott.

A story több szempontból is rendkívül tanulságos. Egyfelől benne van a “like-gyűjtő” játékok anomáliája és azok kétes kimenetele. Másfelől megmutatja az online közösségek elvakult erejét, ami képes felülírni egy korrekten megfogalmazott szabályzat szavait. Végül, de nem utolsó sorban jól példázza a közösségi média megváltozott terepviszonyait, ahol az események hatványozott sebességgel pörögnek. Az eset sokoldalúsága miatt fontosnak tartom, hogy fél év távlatából is foglalkozzunk az üggyel, amelyből minden kommunikációs szakember tanulhat. Szerencsésnek mondhatják magukat, akik május 25.-én ellátogattak a Net-Works képzés nyílt napjára, mert az egyik lehető legautentikusabb forrásból, Siska Mátyás előadásából ismerhették meg ezt a hihetetlen történetet. Mátyás - a Merlin Communications értékesítési vezetője - volt a felelős a már kirobbant krízis kezelésére irányuló stratégia kidolgozásáért, az ő megfogalmazásában a “romok eltakarításért”. De mielőtt ennyire előre szaladnánk, nézzük meg mi történt!

A hírhedtté vált “3in1 Effekt” promó alapvetően egy zseniális ötlet köré szerveződött. Az alapkoncepciót a már említett szlogen fogalmazta meg, miszerint egy kávézásból bármi lehet, többek közt világmegváltó ötletek születhetnek. A felhasználókat arra kérték, hogy egy 1 perces videóban mutassák be ötleteiket, amik közül a kampány végén 5 nyertest hirdetnek, és azok megvalósítását 1-1 millió Ft-tal támogatják. A Nescafé Hungary elsősorban kreatív, fiatalos projekteket várt, a játék szabályzatában is leszögezték: az öncélú, jótékonysági, karitatív jellegű pályaműveket kizárják. A szabályzat pontosan tisztázta a játék menetét is, a pályázóknak 20 “like”-ot kellett összegyűjteniük, nem többet, legjobb 30-ba kerülésükről pedig egy zsűri döntött. Végül a shortlistre került projektek közül öt nyertest hirdettek, kettőt a közönség szavazatai alapján és hármat a zsűri választott ki. Érezhető, hogy a játék menete kissé bonyolult, zavaros. A szándék valószínűleg az volt, hogy minőségi, a kampány céljaival összeegyeztethető pályaművek kerüljenek a döntőbe, és a Like gyüjtő csoportok ne köphessenek bele a levesbe, ahogy ez megtörtént sok szavazatgyűjtő játékkal, többek közt egy Nikon kampánnyal. Szép elképzelés volt, de sajnos ez a zűrzavar adott teret a krízis kibontakozásának. Ahogy Mátyás mondta, “a közösségi médiában szervezett játékokat 80-as IQ-ra kell tervezni”, mert ha nem így teszünk, a félreértések garantáltak.

Szolnoki János - az egyik pályázó - egy megható videóval indult el a versenyen, amiben mozgássérült kisöccsét mutatja be, és elmondja, hogy a nyereményből szeretne egy felejthetetlen születésnapot rendezni neki. A pályamű több mint 47.000 szavazatot kapott, többet, mint ahány rajongóval a Nescafé Hungary Facebook oldala rendelkezett. Szolnoki hatásos videót rakott össze, de ezt a rengeteg szavazatot nem ezzel szerezte, hanem egy sokkal ügyesebb húzással. Egy nagyon jól átgondolt üzenetet tett közzé a 9GAG oldalán. Az ott megszokott stílusban, mémesítve mesélte el a történetét, és megkérte a közösség tagjait, hogy szavazzanak rá, mert ha ő kapja a legtöbb szavazatot, nyerni fog, ami valóságos “csoda” lenne öccsének. A szavazatok függvényében garantált nyeremény egy hamis információ volt, amivel félrevezette az online közösséget, és megteremtette a későbbi felháborodás alapját. Ezt és a lájkok beérkezését követően Szolnoki közzétett egy másik üzenetet is, amiben megköszönte a segítségét és leírta, hogy nem érti miért, de kizárták, ami egy újabb ferdítés volt, hiszen csak szimplán nem juttatta tovább a zsűri. Ez akkora indulatokat szült, hogy egy valódi “troll hadsereg” indult pusztító útjára, negatív bejegyzésekkel elárasztva a Nescafé Hungary-, a nemzetközi Nestlé-, sőt még a CNN Facebook oldalát is. Létrejött egy “9GAG Army” nevű Facebook oldal is, ahol a felhasználók szisztematikusan instruálták egymást, a minél hatékonyabb spamelést támogatva. Még a Nescafé Youtube videói alatt is megjelentek az üggyel kapcsolatos negatív tartalmak. Több online médium - többek közt a Subba, a Social Times és az Index - is közölte a hírt, sokan Szolnoki tartalmi csúsztatásaival együtt.

A Nescafé aránylag gyorsan reagált, felvették a kapcsolatot Szolnokival, aki megértést tanúsított, és elmondta, tisztában van azzal, hogy nem történt szabálytalanság. A márka a Facebook oldalán ezt le is írta egy posztban, és korrekten közölte, hogy mi, miért történt. A feldühödött tömeg azonban immúnis volt a racionális érvekkel szemben, és a háború tovább folytatódott. A márka ekkor bízta meg a Merlin Communications-t, hogy hozza helyre az eldurvult helyzetet. Végül sikerült egy nagyon elegáns megoldást találni a problémára, a széles támogatásra való tekintettel 1 millió Ft-ot adományoztak a Pető Intézetnek, ahol János öccse személyre szabott kezelésben részesülhet. Közben Szolnoki a 9GAG Army oldalon próbálta nyugtatni a közösséget, megosztotta velük a megállapodás részleteit, sőt megkérte őket, hogy 1-2 jó szóval támogassák a márkát. A felajánlás hatására villámcsapásszerűen változott pozitív irányba a beszélgetés, a bojkottáló tömeg megenyhült, és újra imádni kezdte a Nescafé-t. Az Nescafé Hungary Facebook oldalán a mai napig elérhető a megállapodásról szóló nyilatkozat, aminek az volt a szerepe, hogy az oldalra tévedő, nem update-elt trolloknak az arcába lehessen nyomni, hogy a háború véget ért. A koncepció remekül működött, a kósza negatív vélemények íróit könnyen le lehetett szerelni ezzel a tartalommal, és akinek egyszer válaszoltak az többet nem tért vissza az oldalra.

Összeségében ennek a krízisnek nem kellett volna megtörténnie, érthetetlen, hogy hogy lehetett elmenni 47k szavazat mellett, ennyi ember nem tűnik csak úgy el. A krízis kirobbanásában több körülmény is közrejátszódott többek közt közelgő ünnepek hatására, az emberek fogékonyabbak voltak az emocionális tartalmakra. Emellett tudni kell a Facebook oldal összegyűlt rajongóiról, hogy nem alkottak valódi, a márkával elkötelezett közösséget. Az oldal anno egy másik promóció - a Kávéfarm - támogatására jött létre, és a nyereményjátékokban szocializálódott rajongók nem álltak ki a márka védelmében. Viszont a baj kirobbanása után hatékony volt a kríziskezelés:  sikerült úgy megoldani a helyzetet, hogy a márka nem engedett a promóció eredeti céljából, megtalálta a lehetőséget a krízisben, és azt egy ügyes CSR tevékenységgé alakította. Az kétségtelen, hogy ez egy krízis volt, de okozott károk mértéke már kérdésesebb. A helyzet komolyságát semmiképp nem lehet elbagatellizálni, de érdemes belegondolni, hogy kikből állt ez a masszív, háborgó tömeg. Bár a negatív szóbeszéd kétségtelenül árthat a reputációnak, de kik beszéltek az esetről? Egy nemzetközi troll sereg releváns a Nescafénak, célcsoportjába tartoznak? Mindenesetre az biztos, hogy a krízis nem hagyott maga után gazdaságilag kimutatható jeleket, a bojkott nem manifesztálódott az eladásokban, sőt egy magyar kutatás szerint az emberek 92%-a nem is hallott az esetről. Annak súlyossága viszont vitathatatlan, hogy egy átlagos srác képes volt több milliós megjelenést generáló negatív “buzz”-t kirobbantani, amit minden kommunikációval foglalkozó szakembernek figyelembe kell vennie.

Nyílt nap a Kürt-Networksön

Alig három héttel - most már inkább négy - héttel ezelőtt egy Facebook hirdetési munkacsoport alakult: az volt a feladatunk, hogy hirdessük a Kürt-Networks nyílt napját. Nem csak rajtunk múlt, hiszen nem csak a Facebook-on keresztül jutott el a hír az érdeklődőkhöz... de végül a jelenlegi Networks hallgatókkal és a látogatókkal együtt majd' kétszázan lehettünk.

E jeles alkalommal Dr. Fehér Katalin,  Pöltl Ákos, Toldi György és Siska Mátyás jelentek meg a porondon. Mint Networks hallgatónak mázlim volt, mert a második sorból követhettem az előadókat.

Dr. Fehér Katalin azzal az egyszerűnek tűnő kérdéssel indított, hogy vajon rákerestünk-e már magunkra a digitális univerzumban. Bizony. Jó kérdés... így azt a feladatot kaptuk, hogy mindenki keressen rá a mellette ülőre. Jól látható volt így, hogy mennyire kontrolláltak a közösségi oldalak láthatóságai, illetve egészen pontosan az, hogy milyen digitális nyomot hagyunk magunk után. Ugyanis ezeket a nyomokat a legnehezebb eltüntetni, már ha egyáltalán lehetséges. A digitális valónkat pedig ugyanúgy el kell készíteni, mint ahogy reggelente nap mint nap gatyába rázzuk magunkat. Érdemes például megkérdezni magunkat, hogy a webes fotóim vajon tíz év múlva is azt fogják-e tükrözni, amit magamról mutatni akarok. Egyik legfontosabb tanácsa az volt, hogy döntsük el, mikor kik vagyunk, és mikor kinek akarunk látszani. Az, hogy mit látnak rólunk a weben, különböző kontextusokba kerülve mást és mást jelenthet, így erősen ajánlott figyelni arra, hogy miket töltünk fel magunkról.
Másfelől, ezeket a digitális nyomokat nagyon nehéz eltüntetni. Példának felhozta az újságíró Evan Ratliff estét, aki megpróbált eltűnni a valóságban és a digitális világból is. Sem mobiltelefont, sem bankkártyát, sem internetet nem használt, hogy rejtve maradhasson. Hiába ügyelt azonban arra, hogy ne hagyjon nyomakt, korábbi online viselkedéséből valamennyire rekonstruálták, hogy merre járhat - így tudta meg ő is, hogy mennyi információt gyűjtöttek össze róla a digitális valóságban. Végül feladta magát, és enyhén paranoiás lett  - nem olvastam utána, de remélem már kigyógyult belőle.
Tehát a fő kérdés az, hogy mennyire tudunk láthatatlanok lenni - akkor, ha akarunk? Akarjuk-e hogy felismerjenek? Egy kortárs művész, Hasan Elahi, aki bár amerikai állampolgár származása miatt gyanúba keveredett az ikertornyok pusztulásakor, egyenesen névjegyévé és művészete élő részévé tette az állandó posztolást, blogolást, twitterezést, check-in-t, fotózást, stb. Még a TED-talks-on is beszél erről. Egyszóval többféle hozzáállás van, a fontos az, hogy ne menjünk el mellette, és figyeljünk arra, hogy mi kerül ki a webre rólunk. Ha ez számít nekünk. Ugyanis, állítja Katalin, "Aki maximalista az életben, az a neten is az, aki laza életet él, a neten még lazább".

Pöltl Ákos a social PR erdejébe vitte digitális identitásunkat. Kiemelte, hogy a közösségi platformok a felhasználók által készített tartalmakkal (user generated content) alapjaiban változtatták meg a tradicionális PR-t és újságírást. Pontosan emiatt, mivel a kétirányú kommunikáció alap, nem működik a pusztán eszközcentrikus gondolkodás, a stratégiai megközelítés létfontosságú. Például az újságírók a közösségi médiát használva olyan tartalmakat találhatnak, amelyet magától a vállalattól személyesen sosem tudnának meg.
Ezen felül a krízishelyzetek szerepe is felértékelődött: nincs két nap összeülni és kitalálni, hogy mi legyen a megoldás, sokkal hamarabb, adott esetben fél órán belül készen kell állni reagálni.

A social PR elemeit Ákos a következőkben látja:
-    Autentikus jelenlét
-    Konzisztencia, hitelesség
-    Figyelj és válaszolj
-    Hozzáadott érték
-    Megosztás (share)
-    Türelem
A legfontosabb az, hogy ha egyszer elkezdtem kommunikálni social PR útján, akkor nem szabad abbahagyni. Jobb inkább el sem kezdni, mint elkezdeni, s utána abbahagyni.

Kiemelte még, hogy a népszerűség és befolyás két különböző dolog - valamint, hogy a tartalom mindennek az alfája és omegája. (Content is the King. Megint. Illetve még mindig.)

Mert mik a közösség elvárásai? Információ, segítség, megbecsülés, segítség, bevonódás, szórakoztatás.

Azon az úton vagyunk, amikor a szokványos sajtónyilatkozatot, press releas-t, felváltja a "social media release", ahol a tartalomhoz a forrást is megadom (linkek, videók, fényképek gyűjteménye, stb).

Esettanulmányként az Eurostar vonat esetét (beragadt a csatornában Franciaország és Anglia között). Amint leállt a vonat, az utasok máris twittelési-rohamba kezdtek, hogy mi történhetett, és miért nem mond senki semmit - alig fél órán belül komoly weboldalak tudósítottak az esetről. Mire a vállalat feleszmélt, már óriási felháborodás volt - hogy miért nem mondanak semmit egy órán belül.

A legfontosabb tanulságok:

- gyorsan reagálni, akár csak egy mondatban, de tájékoztatni mindenkit a kialakult helyzetről
- ha valamit elrontottunk, a bocsánatkérés a legjobb eszköz.

Azt pedig, hogy egy urbánus legendából hogyan lesz valódi reklám - mivel az eredetit nem találták, mert senki nem emlékezett rá - itt tekinthetitek meg

Toldi György elsősorban a kommunikáció - adatbiztonság relációjáról beszélt. Először is felhívta a figyelmünket az információ és adat közti különbségre. Az információ ismerethiányt csökkent, valami újat tudhatunk meg általa, míg az adat esetében nem a személyes vonatkozások érdekelnek, hanem a megszerzett adatot fel akarom használni.

A közösségi médiában mindenki valós adatot, vagyis információt oszt meg saját magáról, mert azt osztjuk meg, ami fontos nekünk. Ezek a digitális nyomok egy támadó személy számára adatok, amelyek ma már abszolút hitelesnek számítanak - és én mint felhasználó gyakran nem tudom meghatározni, hogy mi történik ezekkel az információkkal, milyen szerveren tárolódnak, stb.

Az is kérdés persze, hogy kinek adunk engedélyt, hogy megtaláljon minket (privacy beállítások, stb).
Például a BranchOut az nem LinkedIn, mivel a BranchOut a facebook profilunkból generálja az információt.
Egyre komolyabb iparág a betörés-szakma a neten – célzott vírusról van szó, a globális víruskeresők nem fogják felismerni, így védtelenek maradunk a támadással szemben. Alap-hecker csomagok még meg is vásárolhatóak.

Ezzel pedig meg is érkeztünk Siska Mátyás előadásához, amely a sokat emlegetett Nescafé-ügyről szólt. Lebbenjen hát fel a fátyol végre, hogy mi is ez a Nescafé-sztori, és miért olyan kiemelkedően fontos mindenkinek, aki egy kicsit szakmabeli. Erről viszont vendégírásunk van, így azt a következő bejegyzésben olvashatjátok.

2012. május 22., kedd

Content is the King - sokadszor

Répássy Zoltán, cultureclub
Zoltán a  méltatlanul elfeledett közösségi média, a Wikipédia legfontosabb ismérveit adta át nekünk. „A Wikipédia egy többnyelvű, nyílt tartalmú, közösség által fejlesztett enciklopédia.” Annak ellenére, hogy sem az üzleti felhasználás sem a reklám nem támogatott ebben a műfajban PR szempontból erős támogatást adhat ügyünknek. Jelszó: amit felteszel, az már nem a tiéd! Azt bárki szerkesztheti, sőt ismételt törlés után is visszaállíthatja…
A négy legfontosabb ökölszabály:
-a direkt reklámot, önpromóciót törlik
- az indokolatlan direkt linkeket törlik
- minden szerkesztés visszakövethető, visszaállítható
- visszaeső szerkesztőket (ip címet is, akár) letiltják.
Content is the King - a Wikipédián is!
Köszönjük a remek előadást és a szemléletes példák sorát, amivel átláthatóbbá tetted, kedves Zoli, a kevésbé bennfenteseknek is a Wikipédia világát.

A témához kapcsolódó hivatkozások:
http://www.youtube.com/watch?v=1CwiZIsaM7s&feature=youtube_gdata_player
Samu Imre: http://en.wikipedia.org/wiki/QRpedia


Szabó Eszter GE
"Az aki elkezdi levágni annak a fának az ágait aminek az árnyékában letanyázott, az hülye." (c) by Szabó Eszter
Konkrét nagyvállalati közösségi médiaalkalmazási tapasztalatokról hallottunk rendkívül közvetlen és érdekes előadást a 19 ország kommunikációjáért felelős Szabó Eszter regionális kommunikációs igazgatótól.
GE rendkívül fontosnak tartja a közösségi média szerepét a vállalati kommunikációban. http://www.ecomagination.com/ Szabó Eszter, aki ügynökségi kollégáival nagy energiát fordít a közösségi és online médiában való jelenlétre, egy komoly stábbal felvértezve is leszögezte, rengeteg munkára és folyamatosan bővülő kapcsolatok építésére számítson, aki erre adja a fejét. Ez egy új kommunikációs csatorna, nem helyettesíti, de erősebbé és hatékonyabbá teszi a hagyományos kommunikációt, ugyanakkor az olvasottság növelésében és a tartalomgenerálásban óriási szerepe van. Minden tevékenységükhöz kapcsolható témában igyekeznek gyorsan, nívósan jelen lenni, annak lehetőségeit kiaknázni. Például szponzori tevékenységük kapcsán is fontos területeken lehetnek jelen túl a konkrétan támogatott aktivitáson. http://www.formula1tech.hu/a-team-lotus-jelentos-fejlesztesekre-keszul/
Gazdagabb lett a tartalom, amit kommunikálnak, nemcsak adnak, de kapnak is információkat. Olyan embereket szólaltatnak meg, akiknek figyelnek a véleményére, a direkt kommunikáción és a médián túl megjelent egy olyan világ, ahol új kapcsolati értékeket, erőforrásokat találtak. Olimpiai szponzorként sok további aktivitás várható a spot témájában is.
Olyan dolgok kapcsolódnak össze az új kommunikáció segítségével, amik korábban nem történhettek volna. Például a világon működő repülőgépek hajtóműveinek fele a GE terméke. Az első olyan motor, ami nem az Egyesült Államokból származik, Csehországban készült, amire rendkívül büszkék a helybéliek. Ennek kommunikációja szintén jól felfogott érdeke a régiónak és a GE helyi képviselőinek. „A legfőbb feladat, hogy a régiót láttassuk a világgal, önmagával és fejlődését az információáramlással segítsük.” Számos olyan együttműködés és kapcsolat épült ki e munka során, ami továbbgyűrűzik az üzleti életbe, annak sikereit és eredményeit készíti elő és erősíti.



Koralewsky Márk, WATCH és Farkas Dániel, Vodafone
előadását hallhattuk a Vodafone közösségi kommunikációjának újraszervezéséről és sikeres működéséről, a tanulságok tükrében. Az előzmény, Müller Tamás 2009 decemberében elhíresült „Majd csörögjetek ránk ” twitter üzenete után elszabadult pokol után nem volt könnyű újra indítani a közösségi párbeszédet. Pénteki előadóinknak ez jól sikerült. Gratulálunk a mutatványhoz, nemcsak tudás, de bátorság is kellett ahhoz, hogy ebből a sárzuhanyból várat építsenek, és még vissza is verjék vele a törököt.

A témához kapcsolódó hivatkozások:
https://www.facebook.com/koralewsky
https://www.facebook.com/vodafonehungary
http://www.kreativ.hu/velemenyek/cikk/a_vodafone_beallt_a_sarzuhany_ala
https://twitter.com/#!/Vodafone_HU/status/6333641318

2012. május 9., szerda


Megsárgult fényképektől a vírus videókig a Ustreamen keresztül


A fotózás megint egy olyan téma, hogy amint a múltja szóba kerül mindannyiunknak (persze, egy bizonyos kor fölött, kik még emlékszünk erre)  beugranak a régi, kissé megsárgult fekete-fehér képek. A várakozás napjai-hetei nyaralás után, hogy hogy sikerültek a képeink, milyen érzés volt például abban az időben amikor a gyermekünkről az első képeket a kezünkbe foghattuk… És milyen jó is fotó albumot lapozgatni :) Pótolja-e ezt a flick-r a facebook, a pinterest, instagram vagy a többi fotómegosztó ? Lakner Bertold előadása rávilágított, hogy a gyorsaságuk, a kommentezhetőségük, a szinte korlátlan feltöltési lehetőségek miatti sok sok előnyre, de bennem írva ezt a postot mint a könyv - e-könyv párbajban is kicsit hiányzik, hogy már én sem ragasztgatok fotó albumokat, azért az más volt :) 
Mesélt még nekünk a szerzői jogokról, a stockfotó linkekről mint például istock.com vagy az ingyenes sxc.hu oldalakról, erről persze már megint a múltba révedve eszembe ötlöttek az első corel fotó cd-k és azok az idők amikor az ügynökségek bizony egy-egy kép felhasználásáért sokszor akár 40 000 vagy még több forintot is felszámoltak… Bertold ehhez képest arra hívta fel a figyelmünket, hogy az fb-n mindannyian olvasás nélkül fogadjuk el, hogy mely képeinket nyilvánosan megosztjuk bárki felhasználhatja, próbálkozhatnánk, ha csak barátainkkal osztjuk meg, de ez sem segít, mert ha egy barátunk nyilvánosan osztja tovább, ugyanoda lyukadunk ki :) 

Kaizer Gábor a ReVISION-től először a web evolucióját vázolta fel. Az web 1.0-tól elindulva a 2.0 keresztül a szemantikus és mobil web felé, egészen a televízióhoz csatlakoztatott webig. Itt el is jutottunk előadásának a fő témájához: a mozgóképekhez amik napjainkban az online tartalmak több mint 50%-át adják. Gábor véleménye szerint aki még nem ismeri annak mindenképpen érdemes nézegetni a daazo.com oldalt ami a webre optimalizált filmek, azaz a rövidfilmek gyűjtő oldala. Majd végig szaladtunk a video trendeken, hogyan is jutottunk el a Google tv-ig. És dőltek a példák… többek között az oktató videó ahol fékbetétet tanulhatunk megcserélni (már aki eddig nem tudott esetleg). Bemutatta nekünk a hmc szakmai közösséget melynek az első szülinapi klubestjével jómagam is kacérkodom, hogy jó lenne elmenni és az fb közösségükhöz való csatlakozáson is törpölök, csak még nem tudom, hogy a kemény feltételeket (havi egy releváns post) be merjem e vállalni… 
Elérkeztünk az egyik olyan témához amin évek óta lovagolok - a vírus marketinghez. Megtudhattuk, hogy a szex, a kiskutya és a gyerek még mindig sokat lendít a videótartalmak megosztási statjain.

Mielőtt igazán elmélyültünk volna a vírusvideók rengetegében, a Ustream bemutatása következett. Érdekes platform, izgalmas történettel :) Mi kell hozzá? Egy kis netkapcsolat, egy kamera (ami mint tudjuk legtöbbünk telefonjában is ott leledzik már) és máris pár millióan nézhetik az általunk közvetített adást. De Schwarz Gábortól azt is megtudhattuk, hogy Justin Biebertől Bon Joviig szinte a teljes zenei stílus képviseltette már magát a Ustream felhasználók között, hisz csodásan lehet koncerteket követni rajtuk keresztül, akár 1 506 152-t is elérheti a teljes nézettség :) De nem csak a koncertjeiket csodálhatjuk meg kedvenceinknek, hanem videó chatelhetünk is velük. Természetesen itt is brandelhetjük a ustream oldalunkat, brandelt Ustream fb appot és technikai supportot kaphatunk, Ustream tweetjeink lehetnek és ez csak néhány kiragadott dolog mi mindent foglal magába a szolgáltatásaik köre. 

A Ustream után egy hozzájuk képest még rügyező szolgáltatást mutatott be nekünk Bodor Miklós az ETL-t. Internet személyesen szlogennel, élő netes ügyfélszolgálatot ismerhettünk meg, melyet meglepő módon már a közszférában, pontosabban a XII. kerületi önkormányzat ügyfélszolgálatánál is sikerrel alkalmaznak. Ki hitte volna, hogy eljutunk ide, amikor bájos okmányirodista hölgyek webcamen keresztül csacsogva segítenek minket elnavigálni az online okmányirodai szolgáltatások között? Lassan csak eljutunk mi is a XXI. századba :) 
Számtalan előnyét nem is taglalnám, felhasználóként remélem sokan felismerik ezt a szimpatikus szolgáltatást, jómagam is szívesen intéznék banki, biztosítós bármilyen problémát eme élő netes ügyfélszolgálaton keresztül.
És visszatértek a vírus videók Kaizer Gábor még jó pár szenzációs videó gyöngyszemet mutatott be nekünk, szegény Niki le is késte miattam a vonatát, mert nem tudtam elszakadni attól a tartalomtól, ami manapság a legtöbb embert vonzza a neten a videoktól.

De most nézzük, stílusosan streamen a jégkorong vb-t, mert egy fél meccset már kihagytam eme bejegyzés miatt :)

2012. május 3., csütörtök

Mobofób vagy mobofil?

azaz hogyan is diagnosztizáljuk a mobilfüggőséget

Az a kis kütyü ami nélkül már elindulni se érdemes otthonról és néha még csörög is… 

A múlt pénteki Networks az okostelefonok jegyében telt. Doransky a tőle elvárható lebilincselő előadásában a mobilt olyan ugrásnak nevezte mint amikor a lovas közlekedést elkezdte a vasút felváltani. És ha még rémlik milyen volt az első saját készülékünk, hát egy mosoly megjelenik ajkunkon, hogy is lehetett azt is mobiltelefonnak hívni, se fényképező, se appok, mire is használtuk? Ja, hogy telefonáltunk rajta? Az se elhanyagolható, de azért nem rossz ha nem kell mérnőknek lennünk ahhoz, hogy ki tudjuk használni készülékünkben rejlő lehetőségeket. Naprakészen elmondta nekünk a statisztikákat, a várható trendeket és azt a megdöbbentő előrejelzést, hogy 2014-ben már többen fognak mobilinternetet használni mint 
pc-t. Ha valaki marketinggel foglalkozva eddig úgy érezte volna, hogy az okostelefon elhanyagolható tényező a marketing mixében, Doranskyt hallgatva tuti megfogadta, hogy jobban utánanézz, Ő hogyan tudná meg "eppezni" a cégét. Itt át is tértünk az appok - alkalmazások világába való bekandikálásunkhoz. Sok hasznos infó app fejlesztéshez, újabb statisztikák, párszó az ipadról és már Geyer Attila folytatta aki bemutatott néhány programot, hogy megtudják azok is kik még nem próbálták, hogy mitől is okos az okostelefon. Amikor már mindenkinek az pörgött az agyában, hogy milyen tuti appot tudna fejleszteni, hisz mekkora biznisz ez, jött az ébresztő, hogy ok ok  szép bevételeket lehet ebből generálni csak kicsit sokan szeretnének ezen a hasznon osztozni és az app eladásokból származó bevételek nagy része sajnos nem a fejlesztőhőz kerül. 

Majd Szántó Péter cáfolt rá arra, hogy péntek estefelé nem lehet már az emberek figyelmét lekötni és egy újabb területre kalauzolt minket az okostelefonok univerzumában, hogy mire jó egy brandnek ez a kütyü… És itt el is érkeztünk a címben feltett kérdéshez mobofób vagy mobofill az ki függ a mobil telefonjától?  Mindhárom előadónk más más aspektusát, oldalát boncolgatta ennek a témának, és aki meghosszabbítva az előttünk álló hosszú hétvégét, nem jött el, bizony bánhatja hisz a kihagyhatatlan délután után a csapat jó része az Kőlevesbe ment, ahol az I. Networks csapat tagjaival is lehetősége volt ismerkedni azoknak akik még mindig nem fáradtak el :)

Minden jó ha a vége jó :) Miközben az okostelefonok univerzumában csatangoltunk, szegény Adri átélhette a mobilfüggőség összes reszketését, hisz abban a tudatban kért tanácsot, hogy mit tegyen ha ellopták az Ő kütyüjét, jobbnál jobb tippek és trükkök jöttek, de szerencsére a Kőlevesben megtudhattuk, hogy csak vaklárma volt és csak elrejtőzött ez az eszköz, de mindannyian a teremben átéreztük, milyen idegeséggel jár ha az ember egyszer csak eme okoskütyü nélkül találja magát. Péter vetette fel, hogy mobofób aki függ a mobiljától vagyunk nem meglepő módon már öt éve hivatalos neve is van ennek ami a MAIDS azaz mobile and internet dependency syndrome, legalább tudjuk miben szenvedünk :) 

Mindezek után jó magam el is merültem a csendben, hogy kiélvezem milyen a hosszú hétvége nem csak mobil és internet, de beszéd nélkül is :)


2012. április 25., szerda

A tükörneuronok csodás világa a mémek tengerén

Igazán kivételes nap volt múlt hét péntek - április 20-a. Sajnos sem én, sem Kata nem tudott ott lenni, illetve Viki, aki ott volt, egészen az orra hegyéig munkával behavazott, így igencsak nagy kihívással állok neki ennek a bejegyzésnek.

A legizgalmasabb a bejegyzések és visszajelzések olvasása volta facebook csoportban, amikor is kiderült, hogy ha jelen lehettem volna, egészen új értelmet nyerhetett volna a filozófus diplomám, tekintettel arra, hogy Noam Chomsky és Joseph Campbell is szóba kerültek, s ez utóbbi aztán végképp közel áll hozzám. Nagyon melegen tudom ajánlani Campbell magyarul 'Az ezerarcú hős'-címen megjelent könyvét annak, aki el szeretne mélyedni egy kicsit a mítoszok világában, nem is említve Mircea Eliade-t, Rudolf Otto-t. No de hogy is jön ez az online marketinghez, különösképpen pedig mi köze ennek az egésznek a tükörneuronokhoz? Erre a kérdésre kerestem a választ, amikor segítséget kértem hallgatótársaimtól. Így ezen a héten társszerzők betűivel ékeskedem.

Annyit sikerült kiderítenem, hogy Karafiáth Balázs tartott előadást Memetika, mémológia vagyis MÉM témakörben.. Miklós azt emelte ki, hogy Balázsnak volt egy fantasztikusan érdekes előadása a tükörneuronokról, és e közben egy párhuzamos gondolat erejéig merült fel Chomsky neve, mikor éppen arról volt szó, hogy az emberek másként/másnak látják/értelmezik ugyanazokat a dolgokat/fogalmakat...pl. az "alma" szó hallatán a különböző személyeknek különböző "halmaz" jelenik meg a fejében e szó hallatán. Nem tévedés, nem ámítás, ez itt a tetten ért filozófia (ezt már én mondom).

A tükörneuronokhoz még nem jutottam közelebb, és még egy kis türelemre lesz szükség, hogy visszahallhassam és visszanézhessem, hogy hogyan is volt. Egyszóval, egy későbbi visszatérést ajánlok ebben a témakörben, csak úgy, mint a többiben:

A geolokációban, amiről Koronics Krisztián tartott előadást, valamint az iwiw témájában, amiről Kozári István beszélt.

Sajnos a csoki ajánlatom nem volt elég vonzó szerzőtársak invitálására, lehet hogy el kellett volna árulnom, hogy igazi bécsi Mozart golyócskákról van szó? :)

Egyszóval, hamarosan visszatérünk, kétszeres beszámolóval, hiszen újabb péntek közeleg. Addig is, ha legyőzhetetlen vonzást érez valaki, hogy mégis megírja a múlt péntek egy-egy részét, tartom a csomagnyi Mozartkuglen ajánlatot!


2012. április 17., kedd

Péntek 13.


Nem tudom, tudjátok-e, hogy idén egészen pontosan három alakalommal köszönt ránk péntek 13-a. Illetve mostantól kezdve már csak egyszer, hiszen a januári és áprilisi boszorkányságokat már letudtuk. Júliusig tehát ismét a fészerben pihennek a jó kis cirokseprűk, remélem nem törtétek össze ti sem repkedés közben! Mostanában olyan alacsonyan szállnak a kacsák, lehet, hogy a kettős fronthatás nem kedvez nekik.

No de vissza az áprilisi péntek13-hoz: ismét egy remek délutánt töltöttünk Budaörsön, amit este is folytattunk egy kis ismerkedős esttel („Arcot a névhez” jeligével).

A múlt heti Facebook-os hirdetés-tanulás után belevetettük magunkat a Facebook rejtelmeibe.
Az egyik legtöbb kérdést felvető téma a játék-szabályozás, Hámori Zsuzsi remek példákkal demonstrálta a hibás hirdetést, amivel én is nap mint nap találkozom a saját kis profilomban. Alkalomadtán maga a Facebook is ellenőrizget, nem csak jó szándékú spy-ügynökségek akik rendkívül hatékony szolgálatukat ajánlgatják, amikor megtalálják hibáinkat. Bárkinek, aki hivatalos FB oldalt működtet, és játékot tervez, vagy akár csak egy blog oldalon egy sikerre igényt tartó felhívás miatt érdemes áttekinteni az erről szóló szabályozást.

Vöröss Levente az FB gyakorlati arcát mutatta be - amiből számomra a legmaradandóbb az "egy lájk, egy lufi" Brazil Heinekken kampány volt. A kampány élőben követte hány lájk jelneik meg az oldalon, és annyi lufit fújtak fel. Végül ki sem látszott az iroda a zöld lufik alól, csak egy fej! 




A lényeg a lényeg: attól, hogy van FB csoportunk, és sok (remélhetőleg minél több) tagunk, még nem jelenti azt, hogy ezekről a tagokról tudunk mindent, és pl. meg van az elérhetőségük, stb egy régi, jóféle regiszterben, amit például elő lehet kapni a polcról, hogy a FB úgy döntene hirtelen, hogy megszűnik. Amire érdemes figyelni, hogy nem az adott ’lájkok’ száma számít, hanem hogy hányan beszélnék róla (talking about).  Ami min múlik? Na min?? Igen! :) A tartalom. Az élmény. "Indián név". Tehát a fejlécünk viszi a prímet, ’content is king’. És, hogy Leventét idézzem, „ne a lájkok bűvöletében éljünk, az csak egy elméleti szám”.

Radványi Tibor ismét felidézte a már sokat látott fotóját az FB fő arcának, Mark Zuckerbergnek (Cukorhegy Márk, tudjátok, a gyönyörű, kékeszöld szemű, vörös hajú, szeplős arcú ember :). Vajon élőben is ilyen türkiz színű szeme van?? ). 

Az év Embere, 2011
A kép alatt találjátok a TIMES magazinban megjelent interjút vele. Egyébként kíváncsi lennék, milyen álmai lehetnék még Marknak? (én is csak most fogom még elolvasni, eddig nem volt időm) Ilyen fiatalon az év emberének lenni, nem semmi, nehéz lehet új szakmai célokat találni. Bár, ha tényleg az a cél, hogy egy idő után Internet = Facebook, vagy inkább „Markbook”, érdemes elmerengeni azon, hogy részesei akarunk-e lenni a játéknak a megváltozott szabályok között. Egyébként azért is érdemes követni, hogy mi történik, mert ebben az online világban látható leginkább, mennyire folyamatos változásban van minden. Nagyon izgalmas. 



De vissza Tiborhoz, aki főként arról mesélt, milyen is az ’interfacelés’, vagyis az alkalmazások integrálása az FB-n belül, és mik azok a social pluginek (amik lényegében program-morzsácskák). Fényt derített arra is, hogy miért jó az FB-nek, ha jó a kontent (vagyis a tartalom): mégpedig azért, mert akkor nagyon jó forgalmat tud hozni, és nyomon tudja követni, ahogy a felhasználói mit csinálnak, mit követnek. Pl. Social reader, stb. applikáció, vagy újabban a Market space amelyek szépen minden gyanútlan felhasználó timeline-jára pakolják az info-t, hogy mit olvasott, mit talált. Épp ezért pl. sejtem, hogy egy-két ismerősöm épp lakást keres. Csak ilyen dolgokat bogarászik a Market space-en. HA ez a fajta követés valamiért kellemetlen számunka, akkor vagy ne használjuk az adott app-ot (ebben az esetben sajnos lehet, hogy elesünk az óhajtott tartalomtól), vagy tiltsuk le, hogy posztokat dobjon a falunkra/timeline-unkra, vagy állítsuk át, hogy csak mi láthassuk, mit posztol, mások ne. (Egyébként is javasolt az adatvédelmi beállításaink áttekintése, ha még nem tettük volna meg).  Ha FB-n keresztül lépünk be egy külső oldalra, az egy úgynevezett autentikációs belépés, valószínűleg eltárolja az adatokat, bizonyos adatokat, bár nem feltétlenül. Két hasznos link: ITT facbook alkalmazásokat találtok egyszerűen összegyűjtve, ITT pedig a Timeline-ról olvashattok, hogy hogyan is működik. Ha egy kicsit okosítani kell a webünket, ahhoz már lehet, hogy kell tudni programozni, de általában ezek programozási tudás nélkül is érthető dolgok. Szerintetek?

Czabafy Bence, aki az aktivitáskövetésről beszélt, lényegében azt emelte ki, hogy mennyire fontos a gyors reagálás és az interaktív kommunikáció. Ez így van minden esetben, még akkor is, ha például választásokról beszélünk, nem csak a Coca-cola vagy a Telekom online ügyfélszolgálatáról. Sőt! Mert minden eseteben, ugye, az a lényeg, hogy az ügyfél bizalmát kivívjuk, figyeljünk rá, biztosítsuk róla hogy ő (másik százezer, millió, +++ ügyféllel együtt) a legfontosabb nekünk, és máris csak az ő ügyével foglalkozunk. Nohát, ki ne akarna így ügyintézni? Mivel azonban nem mindenkinek van erre kapacitása sem emberi erőforrásban, sem időben, vagy esetleg szakértelemben, egy jó ötlet kapcsán megalakult a Recomment szolgáltatás – egyfajta "bérkommentelés" 0h-24h-ig. Éljetek vele, ha szükségetek van rá!

Bánki Tamás LinkedIn specialista is péntek 13-át választotta, hogy okítson minket a LinkedInről. Ajánlom figyelmetekbe a profilját – érdemes böngészni! Elsősorban a neve melletti kis koronán akadt meg a szemem :) szép! Több mint 4500 kapcsolat... Tamás rendszeresen tart LinkedIn képzést azoknak, akiket érdekel, hogyan tudják ezt a rendszert saját maguk vagy a jó ügyük szolgálatába állítani. Esetleg mindkettő.  Nagyjából kis csoportunk fele rendelkezett az óra elején LinkedIn account-al. Viszont mivel nekem van LinkedIn profilom, ezért annak javításával töltöttem az időt, annak nyomán, amit Tamás mesélt, és nem jegyzeteltem.Például lehet szép linket készíteni a publikus profilnak, olyant, amit Tamás oldalán láttok. Jó nem? Betű-szám kombináció OFF, sajt magad által szerkesztett tartalom ON. Próbáljátok ki! Ha további kérdésetek van, kénytelenek lesztek Tamást zaklatni a kérdésekkel. Csak javasolni tudom, hogy csatlakozzatok az IN-be, nagyon profi hely – ajánlásokat is lehet írni, itt is lehet zárt csoportokat alkotni, lehet munkát keresni, beszélgetni, egészen óriási közösségeket kérdezni, stb. És, lehet kapcsolatot törölni is! Jól el van dugva, de lehetséges.

A személyes élményemet úgy foglalnám össze, hogy a kreativitásnak még a digitális identitás, FB, LinkedIn, Twitter sem szabhat határt, sőt! "Csak" meg kell találni azt kapcsolódási pontot, ahol a kettő összehangolható, és egymást támogatja. 1 lájk = 1 lufi, a digitális megjelenése a valóságban. Szuper ötlet. :). Azt hiszem ma iszom is egy Heinekkent...

…. és végül, de nem utolsó sorban, pénteken ismerkedtünk is egymással, második évfolyam tajgai, és a Kürtös csapatból aki el tudott jönni. Köszönjük, hogy ott voltatok, nagyon jó este volt! Alig várjuk a közös estet a ’veterán’ első csoporttal :)!