2012. május 22., kedd

Content is the King - sokadszor

Répássy Zoltán, cultureclub
Zoltán a  méltatlanul elfeledett közösségi média, a Wikipédia legfontosabb ismérveit adta át nekünk. „A Wikipédia egy többnyelvű, nyílt tartalmú, közösség által fejlesztett enciklopédia.” Annak ellenére, hogy sem az üzleti felhasználás sem a reklám nem támogatott ebben a műfajban PR szempontból erős támogatást adhat ügyünknek. Jelszó: amit felteszel, az már nem a tiéd! Azt bárki szerkesztheti, sőt ismételt törlés után is visszaállíthatja…
A négy legfontosabb ökölszabály:
-a direkt reklámot, önpromóciót törlik
- az indokolatlan direkt linkeket törlik
- minden szerkesztés visszakövethető, visszaállítható
- visszaeső szerkesztőket (ip címet is, akár) letiltják.
Content is the King - a Wikipédián is!
Köszönjük a remek előadást és a szemléletes példák sorát, amivel átláthatóbbá tetted, kedves Zoli, a kevésbé bennfenteseknek is a Wikipédia világát.

A témához kapcsolódó hivatkozások:
http://www.youtube.com/watch?v=1CwiZIsaM7s&feature=youtube_gdata_player
Samu Imre: http://en.wikipedia.org/wiki/QRpedia


Szabó Eszter GE
"Az aki elkezdi levágni annak a fának az ágait aminek az árnyékában letanyázott, az hülye." (c) by Szabó Eszter
Konkrét nagyvállalati közösségi médiaalkalmazási tapasztalatokról hallottunk rendkívül közvetlen és érdekes előadást a 19 ország kommunikációjáért felelős Szabó Eszter regionális kommunikációs igazgatótól.
GE rendkívül fontosnak tartja a közösségi média szerepét a vállalati kommunikációban. http://www.ecomagination.com/ Szabó Eszter, aki ügynökségi kollégáival nagy energiát fordít a közösségi és online médiában való jelenlétre, egy komoly stábbal felvértezve is leszögezte, rengeteg munkára és folyamatosan bővülő kapcsolatok építésére számítson, aki erre adja a fejét. Ez egy új kommunikációs csatorna, nem helyettesíti, de erősebbé és hatékonyabbá teszi a hagyományos kommunikációt, ugyanakkor az olvasottság növelésében és a tartalomgenerálásban óriási szerepe van. Minden tevékenységükhöz kapcsolható témában igyekeznek gyorsan, nívósan jelen lenni, annak lehetőségeit kiaknázni. Például szponzori tevékenységük kapcsán is fontos területeken lehetnek jelen túl a konkrétan támogatott aktivitáson. http://www.formula1tech.hu/a-team-lotus-jelentos-fejlesztesekre-keszul/
Gazdagabb lett a tartalom, amit kommunikálnak, nemcsak adnak, de kapnak is információkat. Olyan embereket szólaltatnak meg, akiknek figyelnek a véleményére, a direkt kommunikáción és a médián túl megjelent egy olyan világ, ahol új kapcsolati értékeket, erőforrásokat találtak. Olimpiai szponzorként sok további aktivitás várható a spot témájában is.
Olyan dolgok kapcsolódnak össze az új kommunikáció segítségével, amik korábban nem történhettek volna. Például a világon működő repülőgépek hajtóműveinek fele a GE terméke. Az első olyan motor, ami nem az Egyesült Államokból származik, Csehországban készült, amire rendkívül büszkék a helybéliek. Ennek kommunikációja szintén jól felfogott érdeke a régiónak és a GE helyi képviselőinek. „A legfőbb feladat, hogy a régiót láttassuk a világgal, önmagával és fejlődését az információáramlással segítsük.” Számos olyan együttműködés és kapcsolat épült ki e munka során, ami továbbgyűrűzik az üzleti életbe, annak sikereit és eredményeit készíti elő és erősíti.



Koralewsky Márk, WATCH és Farkas Dániel, Vodafone
előadását hallhattuk a Vodafone közösségi kommunikációjának újraszervezéséről és sikeres működéséről, a tanulságok tükrében. Az előzmény, Müller Tamás 2009 decemberében elhíresült „Majd csörögjetek ránk ” twitter üzenete után elszabadult pokol után nem volt könnyű újra indítani a közösségi párbeszédet. Pénteki előadóinknak ez jól sikerült. Gratulálunk a mutatványhoz, nemcsak tudás, de bátorság is kellett ahhoz, hogy ebből a sárzuhanyból várat építsenek, és még vissza is verjék vele a törököt.

A témához kapcsolódó hivatkozások:
https://www.facebook.com/koralewsky
https://www.facebook.com/vodafonehungary
http://www.kreativ.hu/velemenyek/cikk/a_vodafone_beallt_a_sarzuhany_ala
https://twitter.com/#!/Vodafone_HU/status/6333641318

2012. május 9., szerda


Megsárgult fényképektől a vírus videókig a Ustreamen keresztül


A fotózás megint egy olyan téma, hogy amint a múltja szóba kerül mindannyiunknak (persze, egy bizonyos kor fölött, kik még emlékszünk erre)  beugranak a régi, kissé megsárgult fekete-fehér képek. A várakozás napjai-hetei nyaralás után, hogy hogy sikerültek a képeink, milyen érzés volt például abban az időben amikor a gyermekünkről az első képeket a kezünkbe foghattuk… És milyen jó is fotó albumot lapozgatni :) Pótolja-e ezt a flick-r a facebook, a pinterest, instagram vagy a többi fotómegosztó ? Lakner Bertold előadása rávilágított, hogy a gyorsaságuk, a kommentezhetőségük, a szinte korlátlan feltöltési lehetőségek miatti sok sok előnyre, de bennem írva ezt a postot mint a könyv - e-könyv párbajban is kicsit hiányzik, hogy már én sem ragasztgatok fotó albumokat, azért az más volt :) 
Mesélt még nekünk a szerzői jogokról, a stockfotó linkekről mint például istock.com vagy az ingyenes sxc.hu oldalakról, erről persze már megint a múltba révedve eszembe ötlöttek az első corel fotó cd-k és azok az idők amikor az ügynökségek bizony egy-egy kép felhasználásáért sokszor akár 40 000 vagy még több forintot is felszámoltak… Bertold ehhez képest arra hívta fel a figyelmünket, hogy az fb-n mindannyian olvasás nélkül fogadjuk el, hogy mely képeinket nyilvánosan megosztjuk bárki felhasználhatja, próbálkozhatnánk, ha csak barátainkkal osztjuk meg, de ez sem segít, mert ha egy barátunk nyilvánosan osztja tovább, ugyanoda lyukadunk ki :) 

Kaizer Gábor a ReVISION-től először a web evolucióját vázolta fel. Az web 1.0-tól elindulva a 2.0 keresztül a szemantikus és mobil web felé, egészen a televízióhoz csatlakoztatott webig. Itt el is jutottunk előadásának a fő témájához: a mozgóképekhez amik napjainkban az online tartalmak több mint 50%-át adják. Gábor véleménye szerint aki még nem ismeri annak mindenképpen érdemes nézegetni a daazo.com oldalt ami a webre optimalizált filmek, azaz a rövidfilmek gyűjtő oldala. Majd végig szaladtunk a video trendeken, hogyan is jutottunk el a Google tv-ig. És dőltek a példák… többek között az oktató videó ahol fékbetétet tanulhatunk megcserélni (már aki eddig nem tudott esetleg). Bemutatta nekünk a hmc szakmai közösséget melynek az első szülinapi klubestjével jómagam is kacérkodom, hogy jó lenne elmenni és az fb közösségükhöz való csatlakozáson is törpölök, csak még nem tudom, hogy a kemény feltételeket (havi egy releváns post) be merjem e vállalni… 
Elérkeztünk az egyik olyan témához amin évek óta lovagolok - a vírus marketinghez. Megtudhattuk, hogy a szex, a kiskutya és a gyerek még mindig sokat lendít a videótartalmak megosztási statjain.

Mielőtt igazán elmélyültünk volna a vírusvideók rengetegében, a Ustream bemutatása következett. Érdekes platform, izgalmas történettel :) Mi kell hozzá? Egy kis netkapcsolat, egy kamera (ami mint tudjuk legtöbbünk telefonjában is ott leledzik már) és máris pár millióan nézhetik az általunk közvetített adást. De Schwarz Gábortól azt is megtudhattuk, hogy Justin Biebertől Bon Joviig szinte a teljes zenei stílus képviseltette már magát a Ustream felhasználók között, hisz csodásan lehet koncerteket követni rajtuk keresztül, akár 1 506 152-t is elérheti a teljes nézettség :) De nem csak a koncertjeiket csodálhatjuk meg kedvenceinknek, hanem videó chatelhetünk is velük. Természetesen itt is brandelhetjük a ustream oldalunkat, brandelt Ustream fb appot és technikai supportot kaphatunk, Ustream tweetjeink lehetnek és ez csak néhány kiragadott dolog mi mindent foglal magába a szolgáltatásaik köre. 

A Ustream után egy hozzájuk képest még rügyező szolgáltatást mutatott be nekünk Bodor Miklós az ETL-t. Internet személyesen szlogennel, élő netes ügyfélszolgálatot ismerhettünk meg, melyet meglepő módon már a közszférában, pontosabban a XII. kerületi önkormányzat ügyfélszolgálatánál is sikerrel alkalmaznak. Ki hitte volna, hogy eljutunk ide, amikor bájos okmányirodista hölgyek webcamen keresztül csacsogva segítenek minket elnavigálni az online okmányirodai szolgáltatások között? Lassan csak eljutunk mi is a XXI. századba :) 
Számtalan előnyét nem is taglalnám, felhasználóként remélem sokan felismerik ezt a szimpatikus szolgáltatást, jómagam is szívesen intéznék banki, biztosítós bármilyen problémát eme élő netes ügyfélszolgálaton keresztül.
És visszatértek a vírus videók Kaizer Gábor még jó pár szenzációs videó gyöngyszemet mutatott be nekünk, szegény Niki le is késte miattam a vonatát, mert nem tudtam elszakadni attól a tartalomtól, ami manapság a legtöbb embert vonzza a neten a videoktól.

De most nézzük, stílusosan streamen a jégkorong vb-t, mert egy fél meccset már kihagytam eme bejegyzés miatt :)

2012. május 3., csütörtök

Mobofób vagy mobofil?

azaz hogyan is diagnosztizáljuk a mobilfüggőséget

Az a kis kütyü ami nélkül már elindulni se érdemes otthonról és néha még csörög is… 

A múlt pénteki Networks az okostelefonok jegyében telt. Doransky a tőle elvárható lebilincselő előadásában a mobilt olyan ugrásnak nevezte mint amikor a lovas közlekedést elkezdte a vasút felváltani. És ha még rémlik milyen volt az első saját készülékünk, hát egy mosoly megjelenik ajkunkon, hogy is lehetett azt is mobiltelefonnak hívni, se fényképező, se appok, mire is használtuk? Ja, hogy telefonáltunk rajta? Az se elhanyagolható, de azért nem rossz ha nem kell mérnőknek lennünk ahhoz, hogy ki tudjuk használni készülékünkben rejlő lehetőségeket. Naprakészen elmondta nekünk a statisztikákat, a várható trendeket és azt a megdöbbentő előrejelzést, hogy 2014-ben már többen fognak mobilinternetet használni mint 
pc-t. Ha valaki marketinggel foglalkozva eddig úgy érezte volna, hogy az okostelefon elhanyagolható tényező a marketing mixében, Doranskyt hallgatva tuti megfogadta, hogy jobban utánanézz, Ő hogyan tudná meg "eppezni" a cégét. Itt át is tértünk az appok - alkalmazások világába való bekandikálásunkhoz. Sok hasznos infó app fejlesztéshez, újabb statisztikák, párszó az ipadról és már Geyer Attila folytatta aki bemutatott néhány programot, hogy megtudják azok is kik még nem próbálták, hogy mitől is okos az okostelefon. Amikor már mindenkinek az pörgött az agyában, hogy milyen tuti appot tudna fejleszteni, hisz mekkora biznisz ez, jött az ébresztő, hogy ok ok  szép bevételeket lehet ebből generálni csak kicsit sokan szeretnének ezen a hasznon osztozni és az app eladásokból származó bevételek nagy része sajnos nem a fejlesztőhőz kerül. 

Majd Szántó Péter cáfolt rá arra, hogy péntek estefelé nem lehet már az emberek figyelmét lekötni és egy újabb területre kalauzolt minket az okostelefonok univerzumában, hogy mire jó egy brandnek ez a kütyü… És itt el is érkeztünk a címben feltett kérdéshez mobofób vagy mobofill az ki függ a mobil telefonjától?  Mindhárom előadónk más más aspektusát, oldalát boncolgatta ennek a témának, és aki meghosszabbítva az előttünk álló hosszú hétvégét, nem jött el, bizony bánhatja hisz a kihagyhatatlan délután után a csapat jó része az Kőlevesbe ment, ahol az I. Networks csapat tagjaival is lehetősége volt ismerkedni azoknak akik még mindig nem fáradtak el :)

Minden jó ha a vége jó :) Miközben az okostelefonok univerzumában csatangoltunk, szegény Adri átélhette a mobilfüggőség összes reszketését, hisz abban a tudatban kért tanácsot, hogy mit tegyen ha ellopták az Ő kütyüjét, jobbnál jobb tippek és trükkök jöttek, de szerencsére a Kőlevesben megtudhattuk, hogy csak vaklárma volt és csak elrejtőzött ez az eszköz, de mindannyian a teremben átéreztük, milyen idegeséggel jár ha az ember egyszer csak eme okoskütyü nélkül találja magát. Péter vetette fel, hogy mobofób aki függ a mobiljától vagyunk nem meglepő módon már öt éve hivatalos neve is van ennek ami a MAIDS azaz mobile and internet dependency syndrome, legalább tudjuk miben szenvedünk :) 

Mindezek után jó magam el is merültem a csendben, hogy kiélvezem milyen a hosszú hétvége nem csak mobil és internet, de beszéd nélkül is :)